Ст. 27 Конвенції ООН про права дитини, ст. 51 Конституції України та ст. 180 Сімейного кодексу України закидають батькам в обов'язок утримувати своїх неповнолітніх дітей. Якщо батько і / або мати не виконують цього розпорядження, законом передбачено стягнення необхідної матеріальної допомоги у формі аліментів. Детальніше про те, хто і в яких випадках може претендувати на даний вид матеріальної підтримки, а також про методи та способи її отримання, буде розказано нижче.
1. Що таке аліменти?
В широкому розумінні аліменти - це будь-які фінансові або натуральні засоби, які використовуються для утримання непрацездатних осіб справжніми або колишніми членами їх сім'ї, які проживають окремо. Забезпечення нерухомим майном, речами, продуктами харчування, послугами та іншими благами, відмінними від грошей, може бути визнано належним способом виконання зобов'язань тільки за домовленістю сторін.
При вирішенні справи через суд, такі кошти зазвичай обчислюються у вигляді певної частини доходу платника, або у фіксованій грошовій сумі (з урахуванням індексації). Порядок і умови призначення зазначеної матеріальної допомоги, а також коло осіб, яким вона може надаватися, встановлюється Сімейним кодексом.
2. Хто має право на аліменти?
Гарантоване право на утримання з боку проживає окремо батька, матері, справжнього чи колишнього чоловіка або дружини мають:
- діти, тобто особи, які не досягли віку 18 років;
- дочка / син у віці від 18 до 23 років, які продовжують навчання в освітніх установах, за умови, що батьки мають можливість забезпечувати їх;
- жінки в період вагітності (в тому числі після розлучення) від батька майбутньої дитини;
- мати або батько, які проживають разом з дитиною до досягнення нею віку 3 років, а якщо останній має порушення фізичного або психічного розвитку - до 6 років;
- той з подружжя, хто проживає з дитиною-інвалідом і піклується про нього, якщо інший може надавати матеріальну допомогу.
Крім цього, законом передбачена взаємна обов'язок по утриманню подружжя (в деяких випадках колишнього подружжя), які втратили працездатність, а також обов'язок дорослих дітей забезпечувати батьків після досягнення ними пенсійного віку, отримання інвалідності або неможливості заробляти самостійно за станом здоров'я.
Одержувачем аліментів на дитину може виступати мати або батько, який проживає разом з ним, законний представник, або сам неповнолітній. Дані матеріальні засоби є власністю особи, якій вони адресовані, і можуть бути використані тільки за цільовим призначенням в його інтересах. Дитина має право брати участь у розподілі витрат або самостійно розпоряджатися належними йому аліментами (ст. 179 СКУ).
Розмір аліментів не може становити менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч.2 ст. 182 СКУ). Встановлюючи суму забезпечення, суд враховує фінансовий стан платника, стан його здоров'я, кількість дітей, наявність інших утриманців та інші юридично значимі фактори.
3. Як витребувати аліменти без суду?
Українським законодавством передбачена можливість взаємного узгодження обсягу, способів і термінів надання матеріальної допомоги (в тому числі натуральної) між колишніми або справжніми членами однієї сім'ї. Такої домовленості повинна бути оформлена в письмовому вигляді і завірена нотаріально.
Правову силу в даному випадку мають:
- шлюбний договір з умовами про аліменти в разі розлучення;
- договір подружжя про надання утримання;
- договір про відмову від права на аліменти, в зв'язку з передачею у власність дитині і / або другого з колишнього подружжя нерухомого майна;
- мирова угода сторін, не суперечить інтересам дитини і не зменшує права на утримання, гарантованого йому законом;
При наявності будь-якого з перерахованих документів, в разі невиконання однією із сторін своїх зобов'язань, аліменти можуть бути витребувані без рішення суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса.
4. Як стягнути аліменти через суд?
Якщо один або обоє батьків, а в разі їх відсутності інші близькі родичі, не виконують обов'язків по утриманню дитини, особа, яка проживає з неповнолітнім або законно представляє його інтереси, має право стягнути належну матеріальну допомогу примусово. Для цього слід звернутися в суд першої інстанції, найближчий до зареєстрованим місцем проживання, перебування позивача або відповідача (ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України). Якщо місце знаходження відповідача невідомо, його оголошують у розшук, який проводиться Національною поліцією за рахунок самого переховується особи.
Щоб суд розглянув справу, необхідно подати до канцелярії такі документи:
1) позовну заяву про призначення аліментів, їх збільшенні, индексировании, зміну способу сплати, стягнення заборгованості;
2) копії Свідоцтв про шлюб, про розірвання шлюбу;
3) письмові та інші докази, що підтверджують факт походження дитини від відповідача, або наявність інших споріднених зв'язків між відповідачем та дитиною.
Ціна позову у справах про стягнення аліментів визначається загальною вартістю виплат, але не більше, ніж за 6 місяців (ст. 176 ЦПКУ). На підставі п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивачі у зазначених справах повністю звільнені від сплати судового збору у всіх інстанціях.
5. Як може допомогти адвокат по аліментах?
Відповідно до ч.2 ст. 15, ст. 60 ГПКУ, діяти від імені та в інтересах позивача в суді право тільки адвокат. Його повноваження повинні бути підтверджені Свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю, а також довіреністю або ордером на реалізацію тих чи інших процесуальних прав і обов'язків.
Послуги адвоката по сімейних справах, включаючи суперечки по аліментах, спочатку оплачуються стороною, яка потребує професійної юридичної допомоги. Однак, сума таких витрат за рішенням суду може бути компенсована стороною, що програла повністю або частково, якщо така вимога буде присутній в позовній заяві.
На умовах, передбачених договором про надання правової допомоги, адвокат може:
- складати позовні заяви, апеляційні скарги, заперечення, клопотання;
- здійснювати збір доказів, робити запити, отримувати відомості від третіх осіб (фізичних і юридичних), опитувати свідків, оформляти отримані дані відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів;
- представляти інтереси клієнта на всіх засіданнях суду і поза ними, користуючись процесуальними правами останнього.
Адвокат у справах про стягнення аліментів в Києві і по Україні володіє широкими можливостями, наданими йому Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Наприклад, за запитом законного представника позивача роботодавець зобов'язаний видати довідку про розмір заробітної плати співробітника, який ухиляється від сплати аліментів. Також адвокат має право отримувати необхідну інформацію з державних реєстрів (актів запису цивільного стану, речових прав на нерухоме майно, записів про власників автотранспортних засобів і т.д.), що значно спрощує підготовку доказів за позовом.
Якщо Вам потрібна індивідуальна юридична консультація з питань, пов'язаних з аліментами, запрошуємо записатися на, безкоштовну консультацію на сайті krikun.ua
Нормативно-правові акти:
1. Конвенція ООН про права дитини
2. Конституція України
3. Сімейний кодекс України
4. Цивільний кодекс України
5. Цивільний процесуальний кодекс України
6. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»
7. Закон України «Про судовий збір»
8. Порядок стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків на постійне місце проживання в країну, з якої не укладено договір про надання взаємної правової допомоги ( Постанова КМУ №1203 від 19.08.2002 р )